Moda

Moda średniowiecznej Hiszpanii – wówczas i dzisiaj

Moda średniowiecznej Hiszpanii – wówczas i dzisiaj, fot. Wikipedia

W średniowiecznej Hiszpanii moda była nie tylko wyrazem osobistej elegancji, ale także odzwierciedleniem społecznych norm, religijnych przekonań i kulturowych tradycji. W tym okresie panowała różnorodność stylów, z których wiele było inspirowanych wpływami arabskimi, żydowskimi i chrześcijańskimi.

Początkowo, wpływy arabskie przyniosły ze sobą bogate, kolorowe tkaniny, złote ozdoby i wyrafinowane wzory geometryczne. Szczególnie popularne były jedwabie i brokaty. Również charakterystyczne dla tej epoki były luźne, przewiewne tuniki, często ozdobione haftami i zdobieniami wykonanymi złotem lub srebrem.

W późniejszym okresie, wpływy chrześcijańskie zaczęły dominować, co przyniosło bardziej stonowane, ale eleganckie stroje. Wiele uwagi poświęcano wykończeniu i detalom, a najbogatsi mogli sobie pozwolić na ubrania zrobione z najwyższej jakości tkanin, często ozdobione wykwintnymi haftami i koronkami.

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów mody średniowiecznej Hiszpanii był mantón de Manila, czyli hiszpański szal z manili. Ten elegancki i bogato zdobiony element garderoby był nieodłącznym atrybutem hiszpańskich kobiet, służąc zarówno jako ozdoba, jak i praktyczny element do osłonięcia ramion.

Współcześni projektanci często czerpią inspirację z modowych trendów przeszłości, w tym również z mody średniowiecznej Hiszpanii. Elementy takie jak bogate tkaniny, wyrafinowane hafty, złote ozdoby czy charakterystyczne kroje tunik czy płaszczy mogą być widoczne w kolekcjach wielu współczesnych projektantów.

Oto kilka współczesnych stylizacji inspirowanych modą średniowiecznej Hiszpanii

Długa, przewiewna tunika z haftami i złotymi zdobieniami, noszona z wąskimi spodniami i wysokimi sandałami. Dodatkowo, hiszpański szal z manilą noszony na ramionach dodaje elegancji i dramatyzmu.

Damska sukienka maxi o luźnym kroju, wykonana z jedwabiu i zdobiona złotymi haftami na dekolcie i rękawach. Stylizacja uzupełniona jest ozdobnym pasem z frędzlami i ozdobnymi klamrami.

Męski strój składający się z długiego płaszcza z szerokimi rękawami, noszonego na luźną, przewiewną koszulę z haftami. Całość uzupełniają skórzane buty z ozdobnymi klamrami i hiszpański kapelusz.

Te współczesne interpretacje średniowiecznej hiszpańskiej mody łączą w sobie elegancję, bogactwo detali i pewną dawkę dramatyzmu, nadając nowe życie temu historycznemu estetycznemu dziedzictwu.

Moda średniowiecznej Hiszpanii – wówczas i dzisiaj, fot. Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *