Moda

Skandynawia – moda średniowieczna – wczoraj i dzisiaj

Skandynawia – moda średniowieczna – wczoraj i dzisiaj, fot. Wikipedia

Średniowieczna moda skandynawska ma bogatą historię, która sięga od wikingów po średniowieczne królestwa. Jest to fascynujący kawałek historii, który wpływał na rozwój europejskiej mody w tamtych czasach i pozostaje inspiracją dla współczesnych projektantów.

W okresie wikingów (VIII-XI wiek) moda skandynawska była przede wszystkim funkcjonalna i praktyczna. Ludzie nosili proste, luźne ubrania wykonane z wełny, lnu i skóry. Charakterystycznym elementem były długie płaszcze z kapturem, noszone zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Wikingowie zdobili swoje ubrania haftem, a także nosili ozdoby ze srebra i złota.

W późniejszym okresie, wraz z rozwojem królestw skandynawskich, moda zaczęła ewoluować. W XIV i XV wieku wpływy z kontynentalnej Europy przyniosły zmiany w kroju i dekoracji ubrań. W tym okresie popularne stały się długie suknie z koronkami i marszczeniami, noszone przez kobiety, oraz obcisłe spodnie i kamizelki noszone przez mężczyzn.

Współcześni projektanci często sięgają po inspiracje ze średniowiecznej mody skandynawskiej, tworząc nowoczesne interpretacje tych historycznych stylów. Oto kilka współczesnych stylizacji inspirowanych średniowieczną modą skandynawską.

Kobieca sukienka z marszczeniami: Długa sukienka wykonana z naturalnych tkanin, ozdobiona marszczeniami i haftami, nawiązująca do stylu z XIV wieku. Może być noszona z ozdobnymi pasami i długim, ozdobionym naszyjnikiem.

Wełniany płaszcz z kapturem: Długi płaszcz wykonany z grubej wełny, z obszernym kapturem, ozdobiony prostymi haftami lub wzorami geometrycznymi. Idealny na chłodniejsze dni, noszony zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn.

Skórzane dodatki: Rękawice, torebki i buty wykonane z naturalnej skóry, ozdobione metalowymi klamrami i nitami, nawiązujące do stylu wikingów i ich umiejętności w rękodziele skórzanym.

Wzorzyste szale i chusty: Wełniane szale i chusty ozdobione tradycyjnymi wzorami skandynawskimi, noszone jako dodatek do prostej, codziennej garderoby, dodające charakteru i koloru.

Średniowieczna moda skandynawska nadal fascynuje współczesnych projektantów ze względu na jej unikalny charakter, prostotę i funkcjonalność. Inspiruje do tworzenia nowoczesnych interpretacji, które łączą tradycyjne elementy z nowoczesnym stylem życia.

Skandynawia – moda średniowieczna – wczoraj i dzisiaj, fot. Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *